Sağlık alanında eğitim veren üniversiteler, öğrenim hayatlarına sağlık alanında devam etmek isteyen gençlere üniversitelerindeki bölümleri tanıtma ve gençlere sağlayacakları ayrıcalıkları anlatma fırsatını Sağlıkta Kariyer Zirvesi ve Fuarı, 7 Temmuz, Çarşamba günü T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın’ın katılımı ile açıldı.
Sağlıkta Kariyer Zirvesi’nin açılışında konuşan T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın, sağlık mesleğini icra eden doktorların meslek hazlarının tüm motivasyonların üzerinde olduğundan bahsederek sağlık mesleklerinin profesyonel meslekler olduğu kadar bir gönüllülük işi olduğunu vurguladı. Zirvede kariyer planlamasında mesleklerin detayları ve profesyonellikleri ile ilgili birçok konunun paylaşılacağını sözlerine ekleyen Aydın, mesleklerin bu duygusal yönünü de gözardı etmek gerektiğini belirterek Sağlıkta Kariyer Zirvesi’nin gençlerin kariyer planlamalarında bir mihenk taşı olmasını diledi.
Konuşmasında Geleceğin Bilimi’nin günümüz meselelerine geleceğe dair kavramlar oluşturan ve öğrencilerin inisiyatif almalarına olanak sağlayan bir platform olduğundan bahseden Geleceğin Bilimi Temsilcisi Serkan Orhan, Sağlıkta Kariyer Zirvesi’nde genişleyen sağlık alanı ile birlikte çoğalan meslek branşlarında kariyer edinmek isteyen gençlerin merak ettiği konuların ele alınacağına değindi.
Ekspoturk’ün ulusal ve uluslararası yapısından ve ExpoNext dijital etkinlik platformundan bahseden ve sağlık alanındaki mesleklerin tanıtımları ve kariyer imkanlarına ilişkin oturumlar hakkında bilgi veren Ekspotürk Yönetim Kurulu Başkanı Beşir Kemal Şahin, kariyerine sağlık alanında yön vermek isteyen gençlerin ve sağlık alanındaki kariyerini daha ileri boyuta taşımak isteyen sağlık çalışanlarının izleyici olarak yer alacağı Sağlıkta Kariyer Zirvesi’nde 4 gün boyunca 57 panel ile alanında uzman 156 konuşmacının yer alacağını söyledi.
Başta hastaneler ve üniversiteler olmak üzere tüm sağlık profesyonelleri, sağlık çalışanları, akademisyenler ve sağlık alanında eğitim alan ve almayı hedefleyen gençleri buluşturan ve çıktıları ile sağlık otoriteleri ve politika yapıcılar için kaynak olması ve sağlık alanında kariyer planlayan gençlere rehberlik etmesi arzusu ile sağlık eğitimine katkı sunması planlanan Sağlıkta Kariyer Zirvesi, 10 Temmuz, Cumartesi gününe kadar devam edecek.